Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Τοποθέτηση κάδου συλλογής οικιακού τηγανέλαιου στο σχολείο μας

Τοποθέτηση κάδου συλλογής οικιακού τηγανέλαιου στο σχολείο μας

100 1660

Για την προστασία του περιβάλλοντος και σε συνεργασία με τη «ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑ» τοποθετήθηκε στο σχολείο μας ένας κάδος συλλογής οικιακού τηγανέλαιου. Αυτό θα το μεταφέρουμε από το σπίτι μας μέσα σε μπουκαλάκια. Όπως γνωρίζουμε, όταν πετάμε το τηγανέλαιο στον νεροχύτη επιβαρύνεται ο βιολογικός καθαρισμός των αποβλήτων του χωριού μας. Επίσης, μιάμιση φιάλη τηγανέλαιο που θα καταλήξει στη θάλασσα μέσω αγωγών, μπορεί να δημιουργήσει μια πετρελαιοκηλίδα ίση με ένα γήπεδο ποδοσφαίρου και να μολύνει σχεδόν ένα εκατομμύριο λίτρα νερό. Αν πάλι, το χρησιμοποιημένο λάδι καταλήξει στα σκουπίδια, καθώς είναι εύφλεκτο, προκαλεί φωτιά στη χωματερή με κίνδυνο τη δημόσια υγεία.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο σχολείο μας, ήδη από την περσινή χρονιά, υπάρχει και κάδος ανακύκλωσης μπαταριών.

100 1661